Tagi

, ,

Te ciasteczka ucieszą każde dziecko. Są trochę pracochłonne ale z pomocą dzieciaków przygotowanie ich przerodzi się we wspaniałą zabawą.

SAM_7311

Składniki:

450-500 g mąki
180 g cukru pudru
200 g miękkiej margaryny
2 żółtka
2 łyżki kwaśnej śmietany
1/2 łyżeczki soli
2-3 łyżeczki cukru waniliowego
2 łyżki kakao

dodatkowo:
60 szt czekoladowych groszków
30 szt czerwonych groszków
biała masa cukrowa

SAM_7304

1. Margarynę ucieramy z pudrem i wanilią na puszystą masę. Na stolnicę wysypujemy mąkę, najpierw 450 g, żeby ciasto nie było za twarde. Dodajemy żółtka, masę maślaną, sól, śmietanę i zagniatamy. Jeżeli ciasto jest za luźne dodajemy trochę mąki.

2. Dzielimy ja na dwie części, do jednej dodajemy kakao. Oba ciasta owijamy w folię i wstawiamy do lodówki na godzinę. Każdą część  wałkujemy i wycinamy serduszka takiej samej wielkości. Powinno wyjść około 30 sztuk.

3. Jasne serca układamy „do góry nogami” a ciemne przecinamy na pół i doklejamy jako uszy. Po obu stronach „psiej mordki” robimy po 3 dziurki. Tak przygotowane ciasteczka pieczemy około 15 minut w 180 stopniach. Kiedy ostygną doklejamy za pomocą masy cukrowej czekoladowe groszki jako oczy a czerwone jako noski. Żeby uszy trzymały się lepiej całości, możemy je przykleić białkiem. Zamiast masy cukrowej można użyć lukru.

Smacznego!

Reklamy