Tagi

, , , , , , ,

Takie zabawne bajaderki możemy przygotować na Komunię, urodziny bądź inną uroczystość. To ciekawy pomysł na wykorzystanie resztek z biszkoptów. Dzieci będą zachwycone taką słodką ozdobą.

11148798_1078087385541787_878701759411086187_o

Składniki:

3 szkl pokruszonych biszkoptów

1/2 szkl mleka

2 łyżeczki kakao rozpuszczalnego

4 łyżki masy krówkowej orzechowej

4 łyżki rozpuszczonego masła

dodatkowo:

28 serduszek z białej czekolady

28 cukrowych motylków

cukrowa posypka

28 papierowych papilotek do pralinek

barwnik w żelu (różowy)

SAM_0872

1. Do przygotowania tych uroczych misiów użyłam resztek z kakaowego biszkoptu, dlatego wyszły takie ciemne. Wystarczy je dobrze wysuszyć a potem rozgnieść wałkiem na proszek.

2. Do mleka dodajemy masę orzechową, podgrzewamy do rozpuszczenia. Na koniec dosypujemy rozpuszczalne kakao, mieszamy do połączenia składników.

3. Proszek biszkoptowy przesypujemy do miski, wlewamy mieszankę mleczno- kakaowo- orzechową oraz rozpuszczone masło. Wszystko dokładnie mieszamy ręką aby powstała zwarta masa. Jeżeli nie uda nam się ulepić kulki musimy dodać więcej masła.

4. Specjalne foremki typu „ule” w kształcie misia wypełniamy masą. Każdą figurkę układamy w papilotkach. Przy jednym uchu misia wbijamy po jednym motylku. Z posypki wybieramy zielone i różowe bądź czerwone groszki, które umieszczamy w miejscach oczu i nosa. Na czekoladowych serduszkach robimy dowolny napis za pomocą barwnika i wykałaczki. Może to sprawić nam trochę kłopotów, ponieważ powierzchnia czekolady jest śliska.

5. Każdemu misiowi „wręczamy” po serduszku i ustawiamy je tak, aby tworzyły wybrany napis.

SAM_0870

Smacznego!

Reklamy